I Grudziądzka Masa Krytyczna

 

Grudziądzka Masa Krytyczna
 

 
            Próbując namówić ludzi na uczestnictwo w Pierwszej Rowerowej Masie Krytycznej doszedłem do przekonania, że jest to dla większości napotykanych Grudziądzan temat zupełnie nowy, nieznany. Dlatego postaram się odpowiedzieć możliwie najkrócej na większość zadawanych mi pytań:
 
Czy w Grudziądzu Masa się odbędzie?
 
Tak. Bez względu na pogodę, na Masę ruszamy spod Ratusza w ostatni piątek miesiąca, o godzinie 18.00.
 
Co to jest Masa Krytyczna?
 
Najkrócej mówiąc Masa krytyczna to spotkanie większej grupy rowerzystów i ich wspólny przejazd przez miasto. Spotykają się na niej znajomi, ale także i przypadkowi rowerzyści, aby wspólnie wpłynąć na poprawę jakości życia rowerzystów w miastach.
Masa krytyczna ma być świętem rowerów, wspólną zabawą wszystkich rowerzystów, momentem, w którym bez obaw o własne bezpieczeństwo mogą jechać po ulicy i są traktowani jak równorzędni uczestnicy ruchu.
 
Po co to?
 
Powodów jest dużo. Np. kierowcy, którzy traktują rowerzystów jak zło konieczne, piesi którzy nie przyjmują do wiadomości faktu istnienia ścieżek rowerowych, urzędnicy którzy uważają, że ścieżki które są, są dobre i można na nich stawiać słupy, ścieżki, które są robione byle jak, byle gdzie i z byle czego i które rozpadają się jeszcze przed oddaniem ich do użytku.
 
Co to da?
 
Spotkamy się, poznamy, miło spędzimy czas, przejedziemy po mieście, pokażemy władzom i mieszkańcom, że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek komunikacji i wypoczynku.
Od 2005 roku rozmawiamy z władzami i urzędnikami, którzy nas zbywają obietnicami, których nie dotrzymują. Być może zaczną nas w końcu zauważać. TO TYLKO ZALEŻY OD WAS. Jeśli wciąż chcecie być traktowani jak zło konieczne, to dalej siedźcie w domu.
 
Czy to tylko w Grudziądzu?
 
Nie. Masa Krytyczna to już wieloletnia tradycja w całej Polsce. Obecnie ponad 40 mast w Polsce jeździ w Masach Krytycznych i my, Grudziądzcy Rowerzyści chcemy do tej akcji się dołączyć. Zobacz listę miast na Wikipedii (kliknij tu) oraz zajrzyj na strony mas innych miast, żeby zobaczyć jak się to odbywa.
 
Kto to organizuje?
 
Organizatorem jest każdy, kto przyjedzie na masę.
 
Czy trzeba coś ze sobą zabrać?
 
Rower a tak na serio, to dobrze jest wziąć dzwonek, trąbkę lub inną przeszkadzajkę, która zwróci nasz przejazd uwagę. Można też się ciekawie przebrać, przystroić rower, zabrać ze sobą muzykę itp. Pełny luz
 
Czy mogę jakoś pomóc?
 
Każda pomoc mile widziana, a przede wszystkim sam przyjazd na Masę i namawianie do tego innych. Powiadamiajcie swoich znajomych i krewnych, zachęcajcie do przyjazdu. Jeśli macie możliwość i chęć, drukujcie i rozdawajcie ulotki, rozwieszajcie plakaty, które są gotowe do pobrania lub zmodyfikowania na naszym Forum Dyskusyjnym. Twórzcie też własne, jeśli macie ochotę ((o:
 
A czemu w piątek o 18?
 
To tradycja Masy Krytycznej. W ostatni piątek miesiąca o 18.00 rusza prawie cała Polska, więc nie będziemy sami. Większość ludzi jest już po pracy czy szkole, przed nami weekend, a za nami często ciężki tydzień - czas się więc odstresować i wyluzować, a rower to na to idealna metoda ((o:
 
Więcej o Grudziądzkiej Masie Krytycznej znajdziesz w poniższych linkach:
 
 
Koniecznie do zobaczenia na Masie
Pamiętajcie - Masa Krytyczna to nasza siła