Masa Krytyczna

Masa Krytyczna

:: Co to jest?


Masa krytyczna - najmniejsza ilość materialu rozszczepialnego w której może samoczynnie przebiegac łańcuchowa... Zaraz, to nie to... O, już mam :-).


Masa krytyczna to spotkanie większej grupy rowerzystów i ich wspólny przejazd przez miasto.
Spotykają się na niej znajomi, ale także i przypadkowi rowerzyści, aby wspólnie wpłynąć na poprawę jakości życia rowerzystów w miastach.
Masa krytyczna ma być świętem rowerów, wspólną zabawą wszystkich rowerzystów, momentem, w którym bez obaw o własne bezpieczeństwo mogą jechać po ulicy i są traktowani jak równorzędni uczestnicy ruchu.


:: Dlaczego i po co to?


Powodów jest dużo. Np. kierowcy, którzy traktują rowerzystów jak zło konieczne, piesi którzy nie przyjmują do wiadomości faktu istnienia ścieżek rowerowych, urzędnicy którzy uważają, że ścieżki które są, są dobre.


:: Co to da?


Spotkamy się, poznamy, miło spędzimy czas, przejedziemy po mieście, pokażemy władzom i mieszkańcom, że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odp. infrastrukturę, że rower to doskonały środek komunikacji i wypoczynku.
Być może zaczną nas w końcu zauważać. TO TYLKO ZALEŻY OD WAS. Jeśli wciąż chcecie być traktowani jak zło konieczne, to dalej siedźcie w domu.


:: Skąd pomysł?


Wszystko zaczęło się we wrześniu 1992 roku, kiedy to 48 przypadkowych cyklistów spotkało się na ulicach San Francisco. Od tego czasu spotykają się oni regularnie, w każdy ostatni piątek miesiąca aby wspólnie jeździć na rowerze. Bardzo szybko idee ta podchwycili rowerzyści z innych miast i dzisiaj podobne imprezy odbywają się w ponad 230 miastach na świecie, a liczba ta wciąż rośnie. Na niektóre z nich przyjeżdża kilkaset, a nawet kilka tysięcy rowerzystów (Londyn, Sydney, Melbourne, San Francisco...). W Polsce masy krytyczne odbywają się już od 1998 r. Pierwsze miały miejsce w Warszawie. Teraz masy odbywają się w kilku miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Lublinie, Olsztynie, Radomiu, Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach, Krakowie i Bydgoszczy.

Źródło:www.masa.bialystok.prv.pl