Słownik Rowerowy
- Szczegóły
- Kategoria: Pojęcia
- Utworzono: piątek, 22, czerwiec 2007 17:09
- Poprawiono: środa, 08, kwiecień 2015 07:13
- Opublikowano: piątek, 22, czerwiec 2007 02:00
- Koral
- Odsłony: 19908
Słownik Pojęć Rowerowych
0-10
4X - four cross, 4 zawodników ściga się równocześnie na krótkiej, krętej i pełnej przeszkód trasie.
A
A-head - połączenie ułożyskowania kierownicy z widelcem, bez gwintu, przy pomocy dociśnięcia specjalną śrubą.
Amortyzator - widelec amortyzowany, element, którego zadaniem jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii z przedniego koła.
Amortyzator dwupółkowy - typ amortyzatora przedniego, w którym druga, górna półka łączy przedłużone golenie z rurą sterową; stosuje się go dla podniesienia sztywności konstrukcji, a tym samym precyzji prowadzenia roweru.
Ampule - patrz Allena klucze; imbusy
Alu- aluminium - materiał, z którego budowane są ramy.
Allena klucze - klucze wykonane pręta sześciokątnego i najczęściej w kształcie litery L. Znane są również pod nazwą imbusowe.
ATB - ogólnie rower terenowy
ASB - Anti Snake Bite, system ogumienia stworzony przez Rigidę i Continentala. Eliminuje on podwójne przebicie dętki będące wynikiem dobicia obręczy, przy niskim ciśnieniu w oponie. System ten różni się od zwykłych tym, że nie ma w nim dętki, a opona jest zakładana na specjalną obręcz, szczelnie do niej przylegającą.
B
Babka - stożek zaciskowy mocujący wspornik kierownicy do szyjki widelca.
Bacik - narzędzie służące między innymi do odkręcania koronek wielotrybów. Składa się z dwóch odcinków łańcucha rowerowego umocowanych na kawałku płaskownika.
Baton energetyczny - baton zawierający ogromne ilości minerałów, witamin i elementów potrzebnych kolarzowi podczas wyścigu.
Bar ends - rogi.
Bearing - łożysko (sealed bearing: uszczelnione łożysko)
Beret - inaczej kask.
Blat - największa zębatka suportu.
Bloki - najczęściej do SPDków, lub LOOKów. Jest to element dokręcany do butów, dzięki któremu można się wpiąć w specjalne pedały.
BMX - Bicycle Motor Cross - dyscyplina lub rower na kołach 20" albo 24" stworzony do wyścigów na specjalnym torze lub do akrobacji.
Boster - lub breakboster, kształtem przypomina podkowę, mocowany jest do piwotów hamulcowych i zapobiega ich (piwotów) rozginaniu podczas silnego hamowania.
Buksować - pedałowaniem wprowadzić tylne koło w poślizg.
Brymza - hamulec (po Śląsku).
Bukłak - po prostu worek, w którym zawodnicy {głównie maratończycy} trzymają płyny. Jest wygodniejszy w użyciu od bidonu, bo ma się obie ręce wolne.
Bunny hop - Rodzaj akrobacji.
C
Camelbak - specjalny worek na płyn trzymany w plecaku, dzięki rurce i specjalnemu ustnikowi pozwala w wygodny sposób pić bez odrywania rąk od kierownicy.
Cantilevery - hamulce XX wieku :]. Piwoty wspawane są poniżej obręczy, a ramiona nie mają więcej niż 90 mm.
Carbon - (z łac. węgiel), inaczej włókno węglowe. Materiał odporny na ściskanie i rozciąganie, lecz podatny na uderzenia. Świetnie tłumi drgania.
Centrowanie - regulacja naciągu szprych mająca na celu wyprostowanie koła, a także wyrównanie odległości klocków hamulcowych od obręczy.
Chain suck device - element montowany pod środkiem suportu, mający za zadanie zapobiec wciąganiu łańcucha pomiędzy ramę i zębatki przednie (szczególnie w czasie zmiany przełożeń)
Cieniowane rury - rury o różnej grubości ścianek na końcach grubsze. Spotyka się podwójne cieniowanie (grubość ścianki na końcach jest większa niż w środku), trzykrotne i czterokrotne. Klein dobiera grubość ścianki płynnie i trudno mówić o cieniowaniu dwu czy trzykrotnym.
CNC - technologia precyzyjnej obróbki materiału za pomocą maszyny sterowanej przez komputer.
Cleat - po polsku blok, metalowy fragment zakończony hakami, montowany do podeszwy buta, służący do wpinania sie w pedały zatrzaskowe.
CroMo - stop stalowy zawierający domieszkę chromu i molibdenu; cromoly.
Cross country - Xc- jest to jedna z klasycznych dyscyplin MTB i pierwsza, która oficjalnie stała się sportem olimpijskim. Polega ona na tym, że zawodnicy ścigają się po torze w kształcie pętli i muszę pokonywać przeszkody, jakie ich czekają w naturalnym terenie tzn. muszą się zmagać ze skałkami, piaskiem, trawą oraz zjazdami i podjazdami. Czyli ze wszystkim tym, co nam dała nasza ukochana matka natura.
Czułość amortyzacji - im mniejsza siła potrzebna do rozpoczęcia pracy amortyzatora, tym większa jest jego czułość.
Czułość widelca - reakcja na uderzenia. Może być duża, gdy widelec reaguje nawet na minimalne przeszkody lub mała, kiedy reaguje tylko na dużych przeszkodach.
D
Depnięcie - chwilowe, mocniejsze naciśnięcie na pedały.
Di.R.T - Direct Response Technology, opatentowana przez Sachs'a konstrukcja przerzutki - doprowadzenie linki do przerzutki, bez zakrętu pancerza, co w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie tarcia i siły potrzebnej na zmianę biegów. Dirt po angielsku to: błoto, brud, przerzutka ta wymaga znacznie mniejszej siły do zmiany położenia w przypadku zabrudzenia.
Dirt bike - specjalny rodzaj roweru górskiego o wzmocnionej ramie, z amortyzatorem o dużym skoku, przeznaczony do ewolucji i ekstremalnego użytkowania.
Disc - określenie na Rower z hamulcami tarczowymi; hamulce tarczowe
Deore - nazwa własna grupy osprzętowej Shimano do rowerów górskich, o najlepszym stosunku jakości do ceny, klasa średnia, ale z szeregiem bardzo zaawansowanych rozwiązań. Także nazwa pierwszej seryjnej grupy MTB w historii w ogóle (pochodzi od zniekształconej francuskiej nazwy złota)
DH - po prostu zjazd. DH jest z całą pewnością dyscypliną ekstremalną MTB, a to dlatego, że nasi dzielni bikerzy muszą tutaj zjeżdżać z górki na pazurki na czas po specjalnie wyznaczonej trasie. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, niech nie zapomną, że do tego muszą trochę zmodyfikować swoje rowerki tzn. rowery downhillowe powinny posiadać dwa amortyzatory i szerokie opony, a na dodatek powinniście na bagażnik zapakować z jakieś 15 paczek cukru, ponieważ właśnie około 15 do 20 kg ważą te specjalistyczne rowery i nadają się tylko do zjazdów DH.
Dobić - Uderzyć obręczą w podłoże, najczęściej na krawężnikach i po skokach.
Double - rodzaj hopki. Składa się z wybicia i lądowania. Odległość pomiędzy wybiciem a lądowaniem jest różna. Trudność skoku na tej hopie polega na tym, że należy wylądować dokładnie na lądowaniu. Za krótki lot kończy się nieprzyjemną glebą, a za długi lądowaniem na płaskim, co jest trudne i nieprzyjemne.
Dolny ciąg - system linek poprowadzony dolnymi partiami ramy. Jest bardzo podatny na błoto i uszkodzenia.
Doping -
Dual - konkurencja MTB, w której na trasie nieco dłuższej niż slalom równoległy i krótszej niż trasa DH są rozmieszczone szykany, takie jak różnego rodzaju hopki, skocznie, mostki i tym podobne. Zawodnicy startują po dwóch jednocześnie na tym samym torze. Każdy wyścig ma dwa przejazdy, a eliminacje odbywają się systemem pucharowym.
Dual slalom - slalom równoległy, czyli zawody polegające na pokonaniu slalomu, w którym na dwóch odrębnych torach ściga się dwóch zawodników. Każdy z nich musi pokonać trasę na jednym i drugim torze. Biker, którego czas dwóch przejazdów okaże się krótszy, przechodzi do następnej rundy. Zawody rozgrywane są systemem eliminacji pucharowych.
Dual pivot - Dural- Inaczej duraluminium. To ogólna nazwa stopów metali, zawierających głównie aluminium, któremu towarzyszy domieszka miedzi (2.0-4.9 %), manganu (0.3-1.0 %), magnezu (0.15-1.8 %), krzemu i innych składników w łącznej ilości 6 do 8% (np. z domieszkami krzemu i żelaza), przeznaczony do obróbki plastycznej. Ciężar duraluminium to 2,8 g/cm3 (przy 2,7 dla czystego aluminium). Po poddaniu stopu zahartowaniu i starzeniu posiada on wysoką wytrzymałość mechaniczną. Zastosowanie: m.in. w lotnictwie do części konstrukcyjnych, niegdyś także do ram naziemnych pojazdów sportowych, itp.
Dynamo - mała prądnica napędzana od bocznej powierzchni opony za pośrednictwem rolki. Służy do zasilania oświetlenia roweru.
Dzwon - wywrotka, czyli upadek.
E
Enduro - (także freeride) są to kolejne pośrednie modele między rowerem zjazdowym i klasycznym - są one zazwyczaj w pełni amortyzowane, nieco cięższe od roweru klasycznego ale mające podobny osprzęt (tę samą liczbę i zakres przełożeń) - służą one do bardzo ambitnej turystyki górskiej po ekstremalnie trudnym terenie i nie uprawia się nim żadnej dyscypliny sportowej.
Elastomer - materiał z tworzywa sztucznego o strukturze gąbczastej, o minimalnych właściwościach tłumiących.
EZ-Fire Plus - Dźwignie (po jednej na górze i na dole, po 2 po każdej stronie ) ułatwiające zmianę biegów dla amatorów.
F
Faceplant - Wywrotka przez kierownice w wyniku za silnego zahamowania i zablokowaniu przedniego koła
Felga - po prostu obręcz, część koła.
Flik - łatka ( do dętki - ftoro cza nojprzod przejechac pucpapiorym (po śląsku))
Free Ride - dyscyplina, która nie bierze udziału w zawodach, ale tak jak i w innych dyscyplinach do jej uprawiania potrzebne są specjalne rowery. Jak już posiadacie ten specjalistyczny sprzęt możecie robić wszystko to, co Wam do głowy przyjdzie.
Full - rower full suspension
Flatland - Konkurencja BMX
Full suspension - rowery z dwoma amortyzatorami, przeznaczone głównie do zjazdów.
Full Face - patrz kask integralny.
Fajka - cienka rurka aluminiowa w której "zakręca" linka hamulca V-Breake.
G
Gabla - widelec (po Śląsku).
Gleba - wywrotka
Główka ramy - część ramy, która łączy górną i dolną rurę przedniego trójkąta ramy; w główkę ramy wbija się miski sterów.
Górny ciąg - system linek prowadzonych po prostu górą ramy.
Gripy - (od ang. Gripy Shift) popularna nazwa manetki zmiany przerzutek, która znajduje się w uchwycie kierownicy. Przełożenie zmienia się przez obrót.
Gripy - uchwyty na kierownicę, czasami nazywane rączkami
Guma - opona, dętka, lub przebicie dętki.
Gusset - wzmocnienie ramy w postaci dodatkowego kawałka blachy, wstawiane w szczególnie wrażliwych na obciążenia miejscach.
Gypektryjgel - bagażnik (po Śląsku).
H
Hamulce - O ich niezbędności nie trzeba wiele mówić. Coraz większe prędkości osiągane przez zawodników spowodowały naturalną ewolucję hamulców rowerowych. Obecnie wyróżnia się trzy główne ich rodzaje: mechaniczne (Cantilever i V-brake), hydrauliczne i tarczowe.
-
Cantilever - stosowane w początkach kolarstwa, są to hamulce mechaniczne, których okładziny zaciskają się na obręczy koła (rawki) po zaciśnięciu klamki hamulca, a co za tym idzie po naprężeniu linki hamulcowej.
-
V-brake - zastosowane po raz pierwszy w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Zasada działania ta sama jak w cantilever, niemniej siła i skuteczność hamowania dużo większa. Osiągnięto ją dzięki wydłużeniu ramion hamulca oraz sprytnemu prowadzeniu linki, od hamulca do klamki. Powstało także kilka ciekawych patentów - np. system równoległego prowadzenia klocka mający za zadanie powodowanie równoległego zużywania się okładzin hamujących oraz zwiększenie siły hamowania.
-
Hydrauliczne - zasadniczą różnicą między mechanicznymi a hydraulicznymi jest zastąpienie linki płynem hamulcowym o odpowiedniej gęstości. Rozwiązanie to zwiększyło znacznie precyzję i siłę hamowania, a przy okazji zmniejszyło siłę potrzebną na zaciśnięcie klamki. Wpłynęło również korzystnie na komfort jazdy.
-
Tarczowe mechaniczne - hamowanie odbywa się poprzez zaciśnięcie klocków hamulcowych na tarczy. Tarcze montuje się do piast. Zaletą tego rozwiązania jest największa z możliwych skuteczność hamowania oraz niezawodność w trudnych warunkach atmosferycznych. Mechanika w tym wypadku podobnie polega na prowadzeniu linki hamulcowej w pancerzach, sama zasada hamowania to oczywiście naprężanie linki między klamką a hamulcem.
-
Tarczowe hydrauliczne - zamiast linki zastosowano płyn hamulcowy. Skomplikowało to znacznie budowę samego hamulca i podniosło znacznie jego cenę.
Hampel - ostre hamowanie, zatrzymanie tylnego koła
Hardcore - Ostra jazda, ostre wrażenia...
Hardtail - rower bez tylnego amortyzatora, ale posiadający większą zwrotność, przeznaczony głównie do slalomu i Cross Country.
Heble - klamki hamulcowe, dźwignie hamulcowe lub szczęki hamulcowe.
Hi Ten - stal o zwiększonej zawartości węgla.
Hop - amortyzator.
Hopka - przeszkoda lub celowo usypany nasyp z którego się po prostu skacze :)
Hollowtech - rozwiązanie Shimano, w którym ramiona korb są wewnątrz puste.
I
Index - skrót nazwy systemu przerzutki z manetką mającą mechanizm skokowy, który służy do precyzyjnego przełączania biegów.
Imbusy - sześciokątne klucze, do śrub ze specjalnymi gniazdami
Interwał - rodzaj treningu polegający na naprzemiennej jeździe i odpoczynku, np. dwie minuty sprintu i dwie odpoczynku, dwie spirntu...
Izotoniki - stosuje się: przed wysiłkiem, w trakcie wysiłku i bezpośrednio po treningu. Ich podstawowym walorem jest po prostu izotoniczność. Oznacza to, że stężenie cząsteczek w specyfiku izotonicznym (osmolarność) jest podobne do stężenia w płynach ustrojowych. Dzięki temu mogą być szybciej przyswajane przez ustrój. Ma to znaczenie zwłaszcza przy długotrwałych wysiłkach, w których spadek poziomu substratów energetycznych (wody, elektrolitów, składników energetycznych, witamin i antyoksydantów) obniża naszą zdolność do kontynuowania wysiłku. Izotonik wypity po treningu spowoduje przyspieszenie powrotu do stanu gotowości treningowej.
K
Kaseta - zespół trybów na tylnej piaście mocowany na specjalnym wielowypuście. W tym systemie ułożyskowanie umieszczone jest w specjalnie skonstruowanym bębenku w piaście. W odróżnieniu od wolnobiegu tryby nie są zintegrowane z łożyskami, na których się kręcą.
Kask integralny - kask z osłoną na szczękę i dolną część twarzoczaszki.
Kadencja - obroty nogami
Kalorie -
Karbon -
Kąpiel olejowa -
Kevlar - tkanina z włókna aramidowego, odporna na przetarcie.
Keta - łańcuch (po Śląsku).
Klamki - popularna nazwa dźwigni hamulca
Klamkomanetka - rodzaj manetki, która spełnia funkcję manetki i dzwigni hamulca.
Klasyk - jednodniowy, jednoetapowy wyścig szosowy. Po prostu klasyczny wyścig. Kliny - okrągłe kołki stalowe ze skośnym spłaszczeniem z jednej strony i zakończone najczęściej gwintem. Służą do mocowania korb do osi suportu. Stosowane w starych lub rowerach klasy Tesco ;)
Kliki - inna nazwa SPD-ków
Komputerek - komputer pokładowy, licznik
Konusy - stożkowe nakrętki, stosowane w piastach z łożyskami kulkowymi, będące nastawnymi bieżniami tych łożysk. Likwiduje się nimi luzy w piastach.
Koronki - zębatki
Koszyki - inaczej noski, typ pedałów z paskami, które zapewniają okrągły ruch nogi.
Kryterium - rodzaj wyścigu szosowego. Jeździ się po krótkich szybkich rundach po 1 lub 2 km. Jest inny system punktowania niż na klasyku.
Kuglager - łożysko (po Śląsku).
Kwadrat - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem minimalnie zwężającego się ku końcowi ostrosłupa ściętego o podstawie kwadratowej.
L
LAF - Lance Armstrong Foundation
Licencja - niekoniecznie na zabijanie:). Jest to dokument wydawany przez PZKol, każdemu zrzeszonemu kolarzowi.
LiveStrong - charakterystyczna żółta opaska noszona na ręce kolarza lub innego sportowca. Jest symbolem solidarności i pomocy osobom chorym na raka.
Lotny finisz -
Low rider - bagażnik mocowany na przednim widelcu, stosowany w rowerach trekingowych.
Lyjksztanga - kierownica(po Śląsku).
Ł
Łożysko konusowe - Przestarzałe łożysko, w którym kulki toczą się między konusem a miską. Musi być odpowiednio wyregulowane, aby kręciło się swobodnie i nie miało luzu. Stosowane w rowerach klasy Tesco.
Łożysko maszynowe - łożysko toczne, nierozbieralne. Są one bardzo trwałe i nie wymagają obsługi.
Łyżka - aluminiowy lub plastikowy "przyrząd" pomagający przy zdejmowaniu opony
M
Mantel - opona (po Śląsku).
Maraton XC - ostatnio bardzo popularny gatunek wyścigów w Polsce. Dystans oscyluje w granicach 80 km.
Micro Shell - cienka skorupa z folii PCV na kasku rowerowym.
Monocykl - rodzaj roweru posiadający tylko jedno koło toczące się po podłożu, bez kierownicy. Często kojarzony przede wszystkim z cyrkiem, w wielu krajach (USA, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy) jest popularnym środkiem sportu i rekreacji.
MTB - czyli po prostu rower górski oraz inne znaczenie MTB, to dyscyplina sportu kolarskiego. Dzięki zmyślnym i specjalistycznym rowerom można dla własnej przyjemności, a także zawodniczo jeździć w trudnym terenie. Do MTB należy kilka dyscyplin: cross country, downhill i slalom.
Mufa suportowa - część ramy przy której łączą się dolne rurki tylnego trójkąta ramy, rura podsiodłowa i dolna rura przedniego trójkąta ramy; w mufę suportową wkręcany jest pakiet czyli środek suportu.
Monocoque - jednolita rama, odlewana lub wyciskana.
Młynek - szybka, równa kadencja{obroty nogami}.
Mostek - wspornik kierownicy.
N
Noga podaje - w slangu kolarskim "power", czyli po prostu siła, energia...
Napęd - zespół składający się z manetek, przerzutek, łańcucha, kasety i zębatek suportu.
Nypel - metalowa nakrętka na końcu szprychy, mocująca szprychę z obręczą
O
Octalink - system Shimano - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu z wypustami o przekroju prostokątnym.
Odkuwanie - proces formowania metalu, który optymalizuje strukturę materiału dzięki bardzo dużym siłom działającym na matrycę, w której umieszczany jest materiał.
OEM - komponenty lub części przeznaczone dla fabryk i montowni rowerowych.
Ogon - ostatnia część peletonu.
Okładziny - elementy trące hamulców tarczowych jak i lepszej klasy szczękowych.
Okrągły obrót - pedałowanie poprzez naciskanie pedału stopą jednej nogi i podciąganiem drugiego pedału stopą: wpiętą w pedał SPD lub przypiętą noskami.
Opona zwijana - kevlarowa lub aramidowa linka umożliwia zwinięcie opony.
Ostre koło - rozwiązanie tylnej piasty wymagające ciągłego obracania korbami suportu, bez względu na to, czy rower jest napędzany czy nie.
Oversize - powiększony przekrój rur, stosowany głównie w celu zwiększenia sztywności ramy.
Owijka - stosowana na kierownicach szosowych, piankowa tasiemka poprawiająca wygodę chwytu, poch łania pot
OTB - rowerzysta przelatuje nad kierownicą w wyniku zablokowania przedniego koła.
Oś drążona - rozwiązanie zmniejszjące wagę suportu.
P
Pająk - element, do którego mocuje się zębatki suportu lub kasety.
Pakiet - oś suportu w formie pakietu
Pampers - wkładka antybakteryjna stosowana w spodenkach kolarskich poprawia wygodę siedzenia.
Pantograf - Pegi - specjalne podpórki pod stopy, stosowane w akrobatycznych konkurencjach BMX. Przykręca się je najczęściej na wysokości osi kół.
Peleton - duża grupa kolarzy na wyścigu szosowym.
Plompka - pompka (po Śląsku).
Półka - inaczej głowica widelca.
ProTour - 27 największych, najlepszych wyścigów szosowych. Między innymi TdF, Giro i Tour de Pologne!
Progi - patrz bloki
Progresja - zamierzone utwardzenie się widelca przy końcówce skoku, chroniące przed dobiciem.
Protektor - bieżnik.
Premia górska - tzw. lotny finisz, czyli po prostu kto pierwszy dojedzie na szczyt wyznaczonej góry dostaje bonifikatę czasową i częśto pieniężną.
PRS - system antyprzebiciowy ogumienia, redukujący prawdopodobieństwo przebicia.
Przeciepka - przerzutka(po Śląsku).
Przelotka - opora pancerza.
Przełaj - kolarstwo przełajowe, dyscyplina łącząca szosę z MTB. Mało popularna w Polsce.
Pyndale - pedały (po Śląsku).
R
Rafka - inaczej felga, obręcz
Rampa - specjalny tor w kształcie rynny przeznaczony do akrobacji,
Rogi - Mocowane na końcach kierownicy, poprawiają wygodę chwytu.
Rolki - Rodzaj trenażera; kółeczka tylnej przerzutki
Rower poziomy - rower, w którym kolarz siedzi nisko przy ziemi, w pozycji zbliżonej do pozycji kierowcy w samochodzie, a pedały znajdują się na wysokości jego ud lub nawet wyżej.
Rozkuwacz - inaczej wyciskacz do sworzni, przyrząd do rozpinania łańcucha.
S
Slick - gładkie opony do roweru górskiego ułatwiające jazdę po suchym asfalcie.
SIS - najtańszy, osprzęt Shimano, często jest wykorzystywany do ironi.
Slalom - wyścig dwóch zawodników, na dwóch równoległych trasach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rowery w tej dyscyplinie mają amortyzatory tylko z przodu.
Silent Clutch - nazwa zastrzeżona przez Shimano, określa mechanizm bębenka kasety pracującego bez hałasu. Nie ma zapadek.
SPD - Shimano Pedalling Dynamics rodzaj pedałów (rowerowych), popularnie nazywanych zatrzaskowymi, do korzystania z nich potrzebne są specjalne buty, do których są przykręcone progi. Jazda w takich pedałach ma swoich zwolenników i przeciwników IMHO są one dużo lepsze od zwykłych, lub tych z noskami, zapewniają po prostu lepszą kontrolę nad rowerem (noga nie ześlizguję się z pedału) i większe bezpieczeństwo niż noski (system wypięcia można porównać do narciarskiego, w chwili upadku noga "sama się wypina" z pedału).
Spinka - element coraz częściej stosowany w rowerach MTB. Pozwala on bezproblemowo rozpinać łańcuch, co ułatwia jego mycie itp. Charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością niż zwykłe ogniwo.
Stery - łożyska sterowe łączące widelec z ramą.
Street - konkurencja BMX
Strefa tlenowa - poziom mleczanów nie jest znacząco większy niż w spoczynku
Strefa mieszana (tlenowo-beztlenowa) - praca wykonywana pomiędzy AT i TDMA. Uboczne produkty przemiany materii są na bieżąco usuwane z organizmu. Poziom stężenia kwasu mlekowego wynosi 2-4 mmol/mm3 krwi. Procesy tlenowe przeważają przy intensywności około AT a procesy beztlenowe dominują, gdy intensywność pracy zbliżona jest do TDMA.
Strefa beztlenowa - następuje gwałtowny (nieliniowy) wzrost stężenia mleczanów, czas wykonywania pracy w tej strefie ograniczony jest indywidualną tolerancją organizmu na zakwaszenie.
Suport - część układu napędowego roweru - ułożyskowany wałek, wkręcany do tulei, zwanej mufą suportu, która znajduje się w miejscu łączenia rury podsiodłowej i rury dolnej ramy. Do suportu montuje się korby i zestaw przednich koron, potocznie nazywanych zębatkami. Suportem nazywa się też czasem samą tuleję, w którą wkręca się wałek suportowy.
Sworzeń - bolec{oś} łączący ogniwa łańcucha.
Szlauch - dętka (po Śląsku).
Szuszblech - błotnik (po Śląsku).
Sztyca - jest to rura łącząca ramę z siodełkiem.
Szytka - specjalny rodzaj opony zintegrowanej z dętką, wymaga specjalnej obręczy i nie jest stosowany do innej jazdy niż szosowa.
Ś
Ślimak - wózek lub prowadnik łańcucha w tylnej przerzutce, wraz z rolkami.
Środek suportu - patrz pakiet.
T
T4, T6 - oznaczenie rodzaju obróbki cieplnej, jakiej podawane są ramy po spawaniu, w celu usunięcia powstałych naprężeń.
Tandem - rower z dwoma miejsami siedzącymi, często rower poziomy. Posiada 2 napędy i bardzo długi łańcuch. Służy do turystyki rowerowej ale jest mało powszechny.
Tarcza - tarcza hamulca tarczowego
Tętno maksymalne - szybkość pracy serca podczas wysiłku maksymalnego, parametr ten pozwala określić zakres pracy i rodzaj wysiłku.
Tętno minimalne - szybkość pracy serca nad ranem. Jest także potrzeby by ustalić odpowaiednie granice tętna podczas wysiłku.
Ti - Tytan
TIG -(Tungsten Inert Gas)- technika spawania w osłonie gazowej, zapobiegająca zanieczyszczeniu spawów.
Tłumienie dobicia - funkcja amortyzacji pozwalająca kontrolować szybkość ugięcia zawieszenia.
Tłumienie odbicia - funkcja amortyzacji pozwalająca kontrolować szybkość rozprężenia się zawieszenia.
Trenażer - Urządzenie pozwalające na "jazdę w miejscu" . Świetne na zimę.
U
UCI - Union Cycliste Internationale, Międzynarodowa organizacja odpowiedzialna tak naprawdę za światowe kolarstwo.
UKS - Uczniowski Klub Sportowy.
V
V-Brake - nazwa zastrzeżona przez Shimano na określenie hamulców typu Side pull. Ich konstrukcja zakłada długie dźwignie uruchamiane przez linkę ułożoną prostopadle do ramion hamulca.
V-Max - rzadka, skrótowa nazwa prędkości maksymalnej.
W
Wolnobieg - zespół trybów nakręcanych na gwint znajdujący się na konusie piasty, obraca się na niezależnych od piasty łożyskach. Stosuje sie je w rowerach 7 i 8 rzędowych. Są nie rozbieralne.
Wielowypust - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu. Wypusty mogą mieć różne kształty i średnice.
Wentyl - jest to zawór zabezpieczający powietrze przed ulotnieniem się z dętki. Rozróżniamy 3 typy wentyli:
a) Presta : czyli wąski "kominek", który jest mniej wytrzymały ale za to lżejszy
b) Samochodowy : czyli "kominek" w stylu samochodowym - gruby i przez to cięższy.
c) Rowerowy : Stosowany w starszych rowerach.
Wahacz - konstrukcja zawieszenia tylnego koła w rowerze typu Full.
Wyciskacz do sworzni - inaczej rozkuwacz, przyrząd do rozpinania łańcucha.
X
Xc - patrz Cros Country
Z
Zacisk linki - część mocująca linkę za pośrednictwem śruby zaciskowej
Zacisk podsiodłowy - szybko-zamykacz, mimośrodowe zapięcie kół lub siodełka.
Z buta - podbiec jakiś fragment drogi.
Zic - siodełko (po Śląsku).
Piszcie, komentujcie, proponujcie. Stwórzmy wspólnie rowerowy słownik