Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sprostowanie do wypowiedzi z dnia 26 czerwca 2012 r.

Sprostowanie do wypowiedzi z dnia 26 czerwca 2012 r. 2012/07/28 01:47 #7104

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4971
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56

Sprostowanie do wypowiedzi
z dnia 26 czerwca 2012 r.

 

             Dnia 26 czerwca 2012 roku, przy okazji zapowiedzi II Grudziądzkiej Masy Krytycznej, wraz Ekipą z TVSM nakręciliśmy materiał poruszający jeden z wielu problemów grudziądzkich rowerzystów, mianowicie przejazd przez most na Wiśle. W materiale tym zobrazowano absurdalność skutków likwidacji ścieżki pieszo-rowerowej na moście po wypadku w 2010 roku i zaapelowano do władz o skuteczne zaradzenie temu problemowi. Jednakże jak widać z załączonego pisma, władze miasta poczuły się urażone rzekomą sugestią bezczynności w tej materii i zażądały sprostowania oraz zagroziły zerwaniem pierwszej w historii Grudziądza nici porozumienia pomiędzy rowerzystami a władzami miasta. Zupełnie nie rozumiem po co zaraz taki ton Zawsze bowiem staram się ujmować prawdę obiektywnie, a jeśli czegoś komuś zabrakło, wystarczyło powiedzieć...
 
W związku z powyższym roszczeniem, zawartym w załączonym piśmie, uzupełniam swoją wypowiedź o informację, iż władze miasta, jak również jednostki administracyjnie podległe Prezydentowi Grudziądza czyniły starania, by umożliwić ruch rowerowy na moście im. Bronisława Malinowskiego. Ponadto chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że powodem niepodania tychże wiadomości nie była w żadnym wypadku chęć uchybienia władzom miasta,  a jedynie ich powszechna znajomość i ograniczone ramy czasowe materiału filmowego. Jeśli jednak ktoś do tej pory pozostaje nieświadomy, jakież to działania były podejmowane, proszę zajrzeć do zawartości w/w pisma.
 
Patrząc na sprawę obiektywnie można jednak bez narażania się na jakiekolwiek zarzuty stwierdzić, że wszystkie podjęte przez władze i podległe im jednostki działania były nieskuteczne i nie rozwiązały problemu. Dodatkowo decyzja o likwidacji ruchu rowerowego na istniejącej wcześniej ścieżce spowodowała poważne zagrożenie bezpieczeństwa rowerzystów przekraczających most w jedyny legalny sposób, lub zmusza rowerzystów do łamania prawa ze strachu przed śmiercią lub kalectwem. Ponadto od czasu wypadku, odcięto rowerzystom dojazd na stronę PKP za pomocą zakazu ruchu rowerów i barier technicznych (i z pewnością nie zrobiło tego PKP). Powstała też możliwość zaliczenia upadku z wysokości mostowego filaru, bo od około roku nie ma komu naprawić tam barierki.
Dodatkowo, analizując listę podjętych przez władze działań trudno niezauważyć faktu, że nie ujęto tam jakiejkolwiek próby przeznaczenia dowolnych środków finansowych, np. na wprowadzenie barierek odgradzających jezdnię od chodnika, by przywrócić ścieżkę tam gdzie była (jak uczynioto to np. w Toruniu).
 
Czy jest tak, jak piszę? Można to sprawdzić! Kiedy? W poniedziałek, 30 lipca o 16.00 zamierzam w legalny sposób przekroczyć most i swoje próby będę ponawiał aż do godziny 17.00. Startuję z ronda im. Rydza-Śmigłego (nowe rondo koło Alfy - od strony ul. Gdyńskiej). Jeśli ktoś chce dołączyć, to jest mile widziany, ale musi pamiętać o następujących zasadach:
 
  • Ten wyjazd nie ma organizatora! i każdy jedzie niezależnie i na własną odpowiedzialność,
  • Przejazd ulicą na moście jest całkowicie legalny - wystarczy mieć kartę rowerową, motorowerową lub ukończone 18 lat.
  • Bezpieczeństwo zależy od zachowania kierowców, którzy mogą poczuć się zniecierpliwieni, oraz naszego,
  • Należy trzymać się co najmniej metr od krawędzi jezdni w celu uniknięcia niebezpieczeństwa zahaczenia o wysoki krawężnik, co groziłoby upadkiem,
  • Pamiętamy, że naszym celem nie jest utrudnianie ruchu kierowcom, albowiem oni niczemu tu nie zawinili.
 
Do zobaczenia na moście!
 
z rowerowym pozdrowieniem
matołek
Czytaj więcej...
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Czas generowania strony: 0.174 s.