Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nowe prawo

Nowe prawo 2011/07/14 12:07 #7111

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 5014
  • Otrzymane podziękowania: 3866
  • Oklaski: 56
Bezpieczniej na rowerze
 
            Do tej pory rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową wzdłuż drogi głównej musiał ustąpić pierwszeństwa samochodowi, który przejeżdżał przez przejazd dla rowerów. Nowe przepisy to zmieniły - teraz kierowca, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi.
 
    ŚLUZY DLA ROWERÓW
 
Śluzy dla rowerów powstaną na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i obejmą wyznaczoną część jezdni - całą jej szerokość lub jedynie wybrany pas ruchu - między linią zatrzymania się samochodów a skrzyżowaniem. Są one przeznaczone dla rowerzystów, którzy mogą się tam zatrzymać w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa. Pozwala to im stanąć bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Na przykład jeśli rowerzysta dojedzie do skrzyżowania pasem ruchu dla rowerów biegnącym z prawej strony jezdni, może następnie w wyznaczonej śluzie przejechać przed samochodami na jej drugą stronę, by bezpiecznie skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu rowerzysta po zmianie świateł ruszy wcześniej i będzie lepiej widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wyznaczone pasy ruchu dla rowerów pozwolą natomiast rowerzystom korzystać z jezdni bez konieczności kluczenia między samochodami i bez obawy zepchnięcia na pobocze.
 
ŚRODKIEM PASA
 
Rowerzyści będą mieli możliwość poruszania się na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim również środkiem pasa ruchu - ale tylko wtedy, gdy nie ma wydzielonej drogi rowerowej, a wybrany pas ruchu umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec wyprzedzaniu cyklistów w obrębie jednego pasa i zajeżdżaniu im drogi przez pojazdy, które następnie skręcają w prawo. Poprawi to też sytuację rowerzystów na rondzie - ułatwi zmianę kierunku jazdy i zapobiegnie zajeżdżaniu drogi przez auta opuszczające rondo.
 
WYPRZEDZANIE W KORKU
 
Do tej pory rowerzyści stojący w korkach mieli dwie możliwości - wyprzedzać samochody z lewej strony, zgodnie z prawem, ale często z narażeniem życia (z uwagi na auta poruszające się w przeciwnym kierunku) albo z prawej strony jezdni - ale nie-zgodnie z przepisami. Nowe uregulowania prawne pozwoliły na wyprzedzanie wolno jadących pojazdów z ich prawej strony. Takie rozwiązanie, stosowane na przykład w Holandii, Danii czy Niemczech, umożliwia bezpieczne wyprzedzanie na zakor-kowanych ulicach w wielkich miastach.
 
NA ROWERACH OBOK SIEBIE
 
Dotychczasowe przepisy zabraniały rowerzyście jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Teraz może on poruszać się po drodze obok innego roweru lub motoroweru, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudnia to jazdy innym uczestnikom ruchu ani nie zagraża w żaden sposób bezpieczeństwu ruchu drogowego. Taka regulacja niczego nie zmienia na ruchliwych, zatłoczonych jezdniach, po których samochody jeżdżą z dużą prędkością i gdzie ze względów bezpieczeństwa lepiej poruszać się pojedynczo. Ale na bocznych, mniej uczęszczanych drogach pozwala na turystyczną jazdę obok siebie, umożliwia też rodzicom asekuro-wanie jadącego rowerem dziecka. Ta zmiana jest także istotna dla kolarzy, którzy teraz mogą legalnie trenować w peletonie.
 
PO CHODNIKU
 
Do tej pory rowerzyści mogli się poruszać po chodniku lub po drodze dla pieszych tylko w dwóch przypadkach: gdy opiekowali się jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10 albo gdy chodnik miał co najmniej 2 metry szerokości i biegł przy drodze, na której była dozwolona prędkość powyżej 50 km/h, ale nie wydzielono drogi dla rowerów. Teraz po chodniku mogą jechać także wtedy, gdy panują złe warunki pogodowe, na przykład pada śnieg lub ulewny deszcz, wieje silny wiatr, jest gęsta mgła lub gołoledź na drodze. Muszą jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Warto też pamiętać, że rowerzysta opiekujący się dzieckiem do lat 10 jadącym na rowerze może się poruszać po drodze podobnie jak pieszy, a więc po lewej stronie jezdni.
 
NOWA DEFINICJA ROWERU
 
Nowelizacja kodeksu drogowego przyniosła także poszerzenie definicji roweru oraz całkiem nowe pojęcie wózka rowerowego. Nowe przepisy określiły dopuszczalną szerokość roweru (do 90 cm) oraz zezwoliły na wyposażenie go w silnik elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V z możliwością rozpędzenia pojazdu do maksymalnie 25 km/h. Z kolei wózek rowerowy to pojazd o szerokości powyżej 90 cm przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Podobnie jak rower, wózek rowerowy może być wyposażony w silnik o identycznych parametrach. Jakie znaczenie mają powyższe definicje. Przede wszystkim dzięki nim każdy będzie mógł teraz legalnie jeździć po ścieżkach rowerowych i pasach ruchu dla rowerów, ciągnąc specjalne przyczepki dla dzieci, znacznie bezpieczniejsze od fotelików mocowanych na rowerze. Na drogi dla rowerów będą mogły też wjechać ryksze o szerokości nieprzekraczającej 90 cm. Szersze, zazwyczaj dwuosobowe, nadal muszą jeździć po jezdni.
 
POSTAWA PRAWNA:
 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.)
 
Opracowanie: Mecenas Stefan Niedźwiedź
Źródło: Miesięcznik "Żyj długo" (za zgodą redakcji)
 
 
Czytaj więcej...
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Czas generowania strony: 0.083 s.