Turystyka rowerowa, czy może jeszcze kolarska?
Istnieje podobno turystyka w kosmosie. Kosmonautami nazywamy wszystkich członków statku kosmicznego. Tych, co zawodowo uprawiają loty kosmiczne i tych, co latają dla przyjemności, płacąc za tę usługę turystyczną.
Kolarstwo dotyczyło na początku wszystkich ludzi jeżdżących na rowerach. Obecnie coraz częściej odnosi się tylko do ludzi uprawiających sporty wyczynowe, może też i ekstremalne. Coraz rzadziej kolarstwo dotyczy turystyki. Czyli coraz częściej kolarz to ten, co uprawia jazdę na rowerze, jako sport wyczynowy.
Pierwsi rowerzyści jeździli na welocypedach, bicyklach, ?jak i również na kołowcach, dwukołowcach.
Słowo kolarz ( wcześniej kołownik ) wywodzi się od słowa koło. Brzmi to zdecydowanie po polsku. Na przełomie wieków XIX/XX na terenach polskich powstawały Towarzystwa Cyklistów. Były to czasy zaborów. Ale walczący o polskość członkowie różnych gniazd ?Sokoła? tworzyli grupy o nazwach brzmiących w języku ojczystym. Między innymi w Bydgoszczy, Poznaniu, Inowrocławiu, Gnieźnie istniały Stowarzyszenia Kołowników. Powstawały również Kluby Kołowników poza Towarzystwami Gimnastycznymi ?Sokół?. Kolarze (wówczas na kołowcach) rywalizowali sportowo miedzy sobą, jak i również organizowali rajdy o charakterze turystycznym.