Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: ZAMKI w Polsce - pomysł na rowerowe zwiedzanie

ZAMKI w Polsce - pomysł na rowerowe zwiedzanie 2015/01/24 16:24 #21297

  • j23
  • j23 Avatar
  • Wylogowany
  • Rowerowy Zapaleniec
  • turystyka i rower - dwie nierozłączne pasje.
  • Posty: 575
  • Otrzymane podziękowania: 626
  • Oklaski: 0

ZAMKI w Polsce - pomysł na rowerowe zwiedzanie

            Trzydzieści lat temu ?wpadła? mi w ręce mapa Zamki w Polsce, właśnie w tym czasie (1982 rok) PTTK ustanowiło ODZNAKĘ RAJDU KOLARSKIEGO ?SZLAKAMI ZAMKÓW W POLSCE?. Odznaka Rajdu ma trzy stopnie, zdobywane kolejno zgodnie z Regulaminem. Obiekty wpisuje się i potwierdza w ?Książeczce wycieczek kolarskich?.

  Tu regulamin odznaki Szlakiem Zamków w Polsce

            Wpadł mi wtedy pomysł, aby rowerowe wędrówki po Polsce planować tak, aby zwiedzić jak największą ilość tych zabytkowych budowli. Jest ich w kraju ponad 400 (w tym w naszym województwie 28). Wspólnie z żoną (i przyjaciółmi w niektórych wyprawach) rozpoczęliśmy wojaże na dwóch kółkach po różnych zakątkach kraju.

            Przy okazji zwiedzania tych rejonów zobaczyliśmy sporą ilość zamków. Tych skromnych, zapomnianych i nie odbudowywanych jak choćby Nowy Jasiniec, Mirów czy Lipienek i tych okazałych jak Malbork, Wawel, Baranów Sandomierski czy Książ. Każdy zamek to osobna historia i architektura. We wielu z nich znajdują się muzea w których można cofnąć się w czasie do lat ich świetności.

            Są w kraju takie rejony, gdzie co kilka kilometrów jawi się kolejny zamek. Mnie ze względu na odmienność od gotyku (który mamy na co dzień) urzekła Jura Krakowsko-Częstochowska, kto tam pojedzie będzie zauroczony - niesamowite widoki, a trasy rowerowe od asfaltu poprzez szutrówki do leśnych duktów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia i nogi same się kręcą aby tam pojechać.



Przez te lata udało nam się dotrzeć do ponad 200 zamków i zdobyć brązową, oraz srebrną odznakę.

            Resztę zrobimy na emeryturze.

            Aby łatwiej można planować wycieczki proponuję mapy Google, w których oznaczyłem dokładnie miejsca usytuowania zamków - do niektórych trudno dojechać rowerem. Poniżej linki do nich.

  MAPA 1 - Zamki obowiązkowe i nieobowiązkowe od A do K

  MAPA 2 - Zamki nieobowiązkowe od L do R

  MAPA 3 - Zamki nieobowiązkowe od S do Ż

            Przy niektórych umieściłem linki do stron internetowych ich dotyczących, w wolnych chwilach uzupełniam informacje.

            Zamki, pałace, dwory obronne niejednokrotnie są stosowane zamiennie. Podobnie ma się sprawa z określeniem: królewski, książęcy, biskupi, magnacki, szlachecki czy rycerski. Właścicielem w różnych okresach mógł być kto inny, a określenie na ogół dotyczy pierwszego właściciela.

Zamki - to budowle obronne z dziedzińcem zamkniętym z czterech stron (stąd nazwa zamek). Zamki polskie były budowane od XIII do końca XV w.

Pałace - to rezydencje mieszkalne, których głównym przeznaczeniem są cele reprezentacyjne. Nie miały one charakteru obronnego, jednak zdarzały się i takie budowle. Pałace były wznoszone od XVI w.

Dwory obronne - to budowle mieszkalne o charakterze obronnym. Charakterystycznymi cechami dworów obronnych są: grube mury, brak dziedzińca, minimum 2 kondygnacje oraz niekiedy - wieże.

ŻYCZĘ przyjemnego rowerowania SZLAKIEM ZAMKÓW W POLSCE
J23

Czytaj więcej...
Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni.
Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matołek, MARCINHD
Czas generowania strony: 0.087 s.