Prośba 6 - o wprowadzenie w Grudziądzu nowego rodzaju oznakowania C16/T22 - chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów powszechnie stosowanego w innych krajach i polskich miastach.
Przedstawialiśmy już tę prośbę na jednym ze spotkań.
Po co i gdzie go stosować? W miejscach, gdzie chodnik jest dość szeroki, a ruch pieszy niewielki. W miejscach takich jak na poniższym zdjęciu, gdzie obok jezdni nie ma drogi rowerowej, a chodnik nie nadaje się do sprawnego poprowadzenia ruchu rowerowego, ze względu na nawierzchnię, niebezpieczne przeszkody, ruch pieszy, zaparkowane samochody, wyjazdy z posesji i wiele innych zagrożeń i niedogodności.
Dla rowerzystów to wiele zmienia. Przede wszystkim daje wybór - kto się boi jechać jezdnią (tu dość ruchliwą), może zgodnie z prawem jechać chodnikiem, a kto chce jechać sprawnie, korzysta legalnie z jezdni.
A jak jest teraz? Jadąc ul. Waryńskiego, nagle po prawej pojawia się jedyny na tej drodze znak C13/C16 (na zdjęciu), który nakazuje zjechanie z ulicy na coś, co powstało jako chodnik i tak jest użytkowane. Nie wiadomo też, jak długo działa ten nakaz i kiedy można zjechać. Domyślam się, że za najbliższym skrzyżowaniem, czyli za jakieś 150 m
Zwracamy się więc z prośbą o uregulowanie tej sytuacji i ku temu świetnie nadałby się zespół znaków C16/T22. Dobrze by było zaopatrzyć w takie znaki chodnik przy ul. Mikołaja z Ryńska i Waryńskiego (po widocznej na zdjęciu prawej stronie jezdni).