Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz w temacie: Święto Żołnierzy Wyklętych.

Nazwa
Tytuł
Boardcode
B) ;) :) :P :laugh: :ohmy: :sick: :angry: :blink: :( :unsure: :kiss: :woohoo: :lol: :silly: :pinch: :side: :whistle: :evil: :S :blush: :cheer: :huh: :dry: :ok: :serce: :unlike: xD
Wiadomość
Powiększ /  Pomniejsz
Załączniki

Kod antyspamowy: Wpisz słownie liczbę 12 *

Historia tematu:: Święto Żołnierzy Wyklętych.

Maks. pokazywanych 15 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2016/02/26 18:28 #27215

Timon

 Avatar

Namieszalem. Wy się chłopaki nie sprzeczajcie, nie o to w tym chodzi, przecież to wszystko wyszło ze szczerej chęci wspomnienia o pewnym bliskim mi bohaterze.

Qba84, dobrze że czuwasz. Bartku, cieszę się twoim zainteresowaniem.
To był wyjątkowy facet w wyjatkowych czasach i okolicznościach. Świeć Panie nad jego duszą.
2016/02/26 18:19 #27214

Qba84

Qba84 Avatar

Prześledź sobie działalność obecnego ministra obrony w ostatnim miesiącu.
2016/02/26 17:49 #27213

Bartek

Bartek Avatar

Mowiac o odklamywaniu historii mialem na mysli stosunek jaki mial prl do nich - a bylo to ponad 40 lat.Jaka prl stworzyl im legende przez ten okres. Jaka byla wersja promowana przez panstwo polskie przez ten czas. Zreszta jakie to ma znaczenie - spierasz sie o etymologie nazwy i komu ona przysluguje?? Jakie to ma znaczenie - dla mnie wiele z tych postaci zasluguje na miano bohaterow ktorzy umarli cicho za cos w co wierzyli. Czy tez umarli bez sensu a okres po drugiej wojnie nalezal do najbardziej swiatlych i rozwojowych w historii panstwa polskiego? Masz racje ze kmdr Romanowski to moze nie jest przyklad wykletego - ale bohaterstwa chyba mu nie mozna odmowic. Ja stawiam go w tym samym szerego co wielu zolnierzy wykletych. Jak zwal tak zwal - uwazasz ich istnienie za ciemna czy jasna karte w hitorii powojennej Polski?

Mozesz rozwinac watek kto z kim toczy tutaj walke polityczna wykorzystujac wizerunek zolnierzy walczacych po zakonczeniu II wojny?
2016/02/26 17:37 #27212

Qba84

Qba84 Avatar

To, że mają święto 1 marca to wcale nie tłumaczy dlaczego w tym kontekście wspomniany jest kmdr Romanowski. Timon namieszał, zatem gwoli wyjaśnienia:

- żołnierze WP sprzed 1939 r. (jak ów komandor) nie są wyklętymi, bo reprezentowali armię państwa polskiego, państwa, będącego podmiotem prawa międzynarodowego, zatem byli kombatantami w rozumieniu konwencji haskiej

- ,,wyklętymi" nie byli żołnierze Państwa Podziemnego ZWZ- AK, bo reprezentował ich legalny Rząd na Uchodźstwie i były uważane przez niego za integralną cześć Sił Zbrojnch RP

- wreszcie nie byli ,,wyklętymi" ofiary represji komunistycznych, nawet z powodów politycznych, jeśli nie brali udziału w walce zbrojnej z organami władzy ludowej.
Dlatego wyklętym nie był np. Kazimierz Moczarski, nie byli nimi też z tego powodu żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ, choć za takich są ostatnio podawani (mówiłeś coś, Bartek o zakłamywaniu historii?)

Kim więc byli?

To w przybliżeniu dawni żołnierze AK, którzy nie podporządkowali się rozkazowi o jej rozformowaniu w styczniu 1945 r i kontynuowali walkę pozbawieni nadzoru i zwierzchności dowództwa wojskowego i politycznego (bo cofnięto uznanie Rządowi na Uchodźstwie).
Nie można do nich mieszać wymienionych wyżej grup, jak to zrobił Timon!!!

Kiedy interesowałem się tematem ok. 2000 roku termin ,,żołnierze wyklęci" nie był w powszechnym użyciu- takim się stał dość niedawno w związku z zaostrzaniem się walki politycznej...
2016/02/26 09:04 #27207

Bartek

Bartek Avatar

Qba84 napisał:
Czemu tytuł jest ,,Świeto Żołnierzy Wyklętych"?

Dlatego że 1 marca mają swoje święto.

pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Dzie%C5%84_Pami%C4%99ci_%E2%80%9E%C5%BBo%C5%82nierzy_Wykl%C4%99tych%E2%80%9D

W ogóle termin ten ma znaczenie propagandowe i popkulturowe, jeszcze niedawno historiografia w ogóle się nim nie posługiwała- a jeśli robi to teraz to ma w tym swoje, najzupełniej współczesne i polityczne cele.
\

I tyle w temacie.

To że się nie posługiwała to nie oznacza że ci ludzie nie istnieli.A to dlaczego posługuję się teraz nazywa się budowaniem tożsamości narodowej i odkłamywaniem historii. Co Ci przeszkadza Kubuś że ktoś tak ich nazywa??
2016/02/25 22:48 #27204

.:t IMO n:.

.:t IMO n:. Avatar

Może ja to faktycznie źle rozumiem. Może kmdr Romanowski i tacy, jak on nie może "świętować", bo dzięki niezwykłemu talentowi i odwadze załogi wymknął się w porę i nie musiał być "podwodnikiem podziemnym". A może to taki dzień, w którym człowiek, żołnierz, o którym niewielu w ogóle wie, uśmiechnie się z góry, bo ktoś dba o to, żeby "nie wszystek umarł".

Popkultura, czy propaganda - intencja jest w moim przypadku szczera.
2016/02/25 20:30 #27203

Qba84

Qba84 Avatar

Czemu tytuł jest ,,Świeto Żołnierzy Wyklętych"?

Kmdr Romanowski był najzupełniej legalnym kombatantem...

Używanie terminu ,,żołnierz wyklęty" wobec ofiary terroru komunistycznego jest co najmniej nadużyciem.

W ogóle termin ten ma znaczenie propagandowe i popkulturowe, jeszcze niedawno historiografia w ogóle się nim nie posługiwała- a jeśli robi to teraz to ma w tym swoje, najzupełniej współczesne i polityczne cele.
\

I tyle w temacie.
2016/02/25 20:18 #27201

Timon

 Avatar

[/quote]

A nie mozna by tutaj wkleic tekstu lub przynajmnie odnosnika do niego ? Zawsze jestem ciekawy takich rzeczy wiec i tutaj z przyjemnoscia bym go przeczytal. Do tego jest to temat umieszczony w banitkach czyli rowerowi purysci nie powinni miec zastrzezen :)[/quote]

Link dla zainteresowanych:
pieknajazda.blogspot.com/2016/01/pamieci-komandora-bolesawa-romanowskiego.html
2016/02/25 16:43 #27193

Bartek

Bartek Avatar

.:t IMO n:. napisał:
Cześć,
Od razu do rzeczy: dlaczego piszę o Żołnierzach Wyklętych na stronie rowerowej? - Ponieważ nigdzie indziej nie znajdę tylu wyjątkowych ludzi w jednym miejscu, ilu znajdę na stronie dla ludzi z pasją. Wiem, że są wśród nas ludzie, którzy nie kryją się z patriotyzmem i to właśnie do Was w tej chwili piszę.

Mam tekst "ku pamięci" Bolesława Romanowskiego - bohatera wojny podwodnej, którym podzieliłem się już z IPN, "Uważam Rze" i "Nowym Państwem". Jeśli wiecie, kto mógłby chcieć wykorzystać tych kilkanaście zdań upamiętniających bohatera - proszę Was - podzielcie się adresami.

Dzięki,
Timon over and out.

A nie mozna by tutaj wkleic tekstu lub przynajmnie odnosnika do niego ? Zawsze jestem ciekawy takich rzeczy wiec i tutaj z przyjemnoscia bym go przeczytal. Do tego jest to temat umieszczony w banitkach czyli rowerowi purysci nie powinni miec zastrzezen :)
2016/02/25 11:28 #27192

.:t IMO n:.

.:t IMO n:. Avatar

Cześć,
Od razu do rzeczy: dlaczego piszę o Żołnierzach Wyklętych na stronie rowerowej? - Ponieważ nigdzie indziej nie znajdę tylu wyjątkowych ludzi w jednym miejscu, ilu znajdę na stronie dla ludzi z pasją. Wiem, że są wśród nas ludzie, którzy nie kryją się z patriotyzmem i to właśnie do Was w tej chwili piszę.

Mam tekst "ku pamięci" Bolesława Romanowskiego - bohatera wojny podwodnej, którym podzieliłem się już z IPN, "Uważam Rze" i "Nowym Państwem". Jeśli wiecie, kto mógłby chcieć wykorzystać tych kilkanaście zdań upamiętniających bohatera - proszę Was - podzielcie się adresami.

Dzięki,
Timon over and out.
Czas generowania strony: 0.174 s.