Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz w temacie: Kościół w Wielkim Lubieniu

Nazwa
Tytuł
Boardcode
B) ;) :) :P :laugh: :ohmy: :sick: :angry: :blink: :( :unsure: :kiss: :woohoo: :lol: :silly: :pinch: :side: :whistle: :evil: :S :blush: :cheer: :huh: :dry: :ok: :serce: :unlike: xD
Wiadomość
Powiększ /  Pomniejsz
Załączniki

Kod antyspamowy: Wpisz słownie liczbę 12 *

Historia tematu:: Kościół w Wielkim Lubieniu

Maks. pokazywanych 15 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2008/08/08 02:00 #32197

Matołek

Matołek Avatar

 ...

Kościół pw. Jakuba Apostoła w Wielkim Lubieniu

Pierwszy kościół, zapewne drewniany, stał w tym miejscu już w XIV wieku. Obecny został zbudowany w 1680 roku w stylu nawiązującym do gotyku - ma wysokie i wąskie okna, zakończone ostrymi łukami, zaś ściany na zewnątrz są podparte szkarpami. Wyposażenie tego małego kościółka w znacznej części pochodzi z katedry w Pelplinie - zarówno ołtarz główny zbudowany w stylu barokowym z XVIII wieku. Z Pelplina pochodzi też obraz Komunii św. Stanisława Kostki, namalowany w XVII wieku do kościoła klasztornego.
Warto zwrócić uwagę na tabliczkę wskazującą poziom wody w czasie wielkiej powodzi, która miała miejsce w 1855 roku. Wskutek zaniedbań proboszcza część wału, którym opiekowała się parafia, runął pod naporem wód Wisły i zalała Wielki Lubień. Po powodzi proboszcz został zobowiązany do wypłacenia odszkodowań osiadłym tu osadnikom holenderskim.
 
 
 
Czytaj więcej...
Czas generowania strony: 0.154 s.