Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Jak bezpiecznie jeździć

Jak bezpiecznie jeździć 2017/02/24 16:52 #29914

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4977
  • Otrzymane podziękowania: 3795
  • Oklaski: 56
Osobiście znam co najmniej dwóch motocyklistów (wcześniej motorowerzystów), którzy jeżdżą motorami w słuchawkach i jeśli się nie mylę, jest to zgodne z prawem. Po prostu mam już alergiczną wręcz reakcję, kiedy widzę jak ktoś kolejny próbuje się brać za poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach od robienia porządku z rowerzystami. Zupełnie, jakby byli głównymi sprawcami fatalnych statystyk.

Lecąc tą logiką, należałoby adekwatny zakaz wprowadzić na wszystkich uczestników ruchu, łącznie z pieszymi, którzy również mogą nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu, wchodząc przykładowo na "pasy". Ponadto wnioskuję o to, aby samochody z uwagi na wysoki stopień wygłuszenia kabiny, miały obowiązek jazdy z otwartymi oknami. Kaski motocyklowe z kolei, należałoby wyposażyć w otwory dźwiękowe po bokach, aby nie odcinały motocyklisty od otaczających dźwięków. Natomiast osoby niesłyszące powinny być wyposażone w przetwornik akustyczno-wizualny bądź akustyczno-impulsowy.

..

Tymczasem pozostańmy przy zachęcaniu i uświadamianiu, a nie zakazywaniu, bo następnym może stać się zakaz jazdy w kapturze, który przecież mocno ogranicza widoczność, czy noszenia długich sznurówek i szerokich nogawek, które mogą wkręcić się w łańcuch i spowodować wypadek. A pedały SPD? To dopiero zagrożenie!!!! :evil:
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): Uthark, maly, MARCINHD

Jak bezpiecznie jeździć 2017/02/24 16:25 #29913

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
Wiedziałem, że padnie ten argument.
Oczywiście matołku masz rację. Na pewno jazda z bardzo głośną muzyką rozprasza również kierowców jak również ogranicza ilość bodźców dźwiękowych jakie do niego dobiegają i to nie podlega dyskusji.

Tak czy inaczej dla własnego bezpieczeństwa proponuję rozważyć pomysł porzucenia słuchawek choćby na rzecz głośnika. I to niezależnie od wprowadzenia zakazu.
Zresztą wyjdzie to na zdrowie bo słuchawki znacznie bardziej uszkadzają słuch ;)
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.
Za tę wiadomość podziękował(a): maly

Jak bezpiecznie jeździć 2017/02/24 15:52 #29912

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4977
  • Otrzymane podziękowania: 3795
  • Oklaski: 56
iceman150 napisał:
W sumie popieram ten zakaz, bo wg mnie faktycznie wprowadza to spore zagrożenie, chociaż znam takich co praktykują np jazdę z jedną słuchawką tak aby po za muzyką słyszeć inne dźwięki. Nie mniej nie należę do miłośników słuchawek na rowerze.

poseł Szałabawka napisał:
Puszczanie muzyki bezpośrednio do ucha skutecznie tłumi jednak dźwięki zewnętrzne, co tworzy spore niebezpieczeństwo. Rowerzysta może nie usłyszeć m.in. sygnałów pojazdów uprzywilejowanych czy nadjeżdżającego pociągu.

Za to kierowca, szczelnie zamknięty w kabinie z nagłośnieniem, którego nie powstydziłaby się niejedna dyskoteka, słyszy pewnie wszystko, co dzieje się na zewnątrz i nie tworzy zagrożenia :ok:

Rozumiem też, że według pana posła dozwolona ma być jazda w słuchawkach na motorowerze i motorze, ale na rowerze już nie... :woohoo:

Nie, żebym był za czy przeciw jeździe w słuchawkach, ale taka logika mnie po prostu rozkłada na wszystkie osiem łopatek :side:

Och ci rowerzyści - źródło wszystkich nieszczęść na drogach :silly:
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): maly

Jak bezpiecznie jeździć 2017/02/23 19:39 #29911

  • piowini
  • piowini Avatar
  • Wylogowany
  • Rowerowy Zapaleniec
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 697
  • Oklaski: 8
Również nie jestem miłośnikiem jeżdżenia w słuchawkach. Jednak KATEGORYCZNIE NIE ZGADZAM SIĘ na wprowadzanie zakazów! Jest zakaz jazdy pod wpływem alkoholu (słuszny) i przekraczania dozwolonej prędkości (słuszny). I co?
Muzyka ma dekoncentrować rowerzystę i utrudniać mu rozpoznanie niebezpieczeństwa!? A kierowca słuchając (nawet cicho) radia to się nie dekoncentruje? A zmieniając płytę CD w odtwarzaczu? Paląc papierosa? itd,itp. A co z ludźmi niesłyszącymi? Czy oni natychmiast po wejściu na rower ulegają wypadkowi?
Była już taka posłanka Beata Bublewicz, która dla bezpieczeństwa chciał nakazać zatrzymanie się rowerzysty nawet w przypadku, gdy na DDR miał zielone światło.Teraz znalazł się równie troskliwy poseł Artur Szałabawka. Zapamiętajmy te nazwiska. Może się przydać przy następnych wyborach.
Zapewne pojawi się problem obowiązkowych kasków i oc .
jazda rowerem ma być przyjemnością a nie walką
Za tę wiadomość podziękował(a): Matołek, maly, MARCINHD

Jak bezpiecznie jeździć 2017/02/22 10:47 #29910

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
W sumie popieram ten zakaz, bo wg mnie faktycznie wprowadza to spore zagrożenie, chociaż znam takich co praktykują np jazdę z jedną słuchawką tak aby po za muzyką słyszeć inne dźwięki. Nie mniej nie należę do miłośników słuchawek na rowerze.
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.

Jak bezpiecznie jeździć 2017/02/22 08:40 #29909

  • cynik
  • cynik Avatar

Jak bezpiecznie jeździć 2016/11/22 11:06 #29736

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
Bardzo fajne filmy. Podkreślają, że najważniejsze dla bezpieczeństwa rowerzysty jest skupienie na jeździe, przewidywalność dla innych, ostrożność, rozwaga i prawidłowe wyposażenie roweru. Do wyposażenia dodam lusterko wsteczne - nie jest wymagane prawem, ale osobiście gorąco polecam.

Przy omijaniu samochodów warto zachować co najmniej 1 metr odstępu właśnie na wypadek, gdyby nieuważny kierowca lub pasażer otworzył nagle drzwi.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARCINHD

Jak bezpiecznie jeździć 2016/11/21 18:00 #29735

  • j23
  • j23 Avatar
  • Wylogowany
  • Rowerowy Zapaleniec
  • turystyka i rower - dwie nierozłączne pasje.
  • Posty: 575
  • Otrzymane podziękowania: 626
  • Oklaski: 0
Dwa ciekawe filmiki
Pierwszy z nich skierowany jest do rowerzystów, w prostych scenkach przedstawia sposoby unikania niebezpieczeństw na drodze.
Drugi podpowiada kierowcom (rodzicom uczniów) jak jeździć, żeby nie stwarzać zagrożenia dla rowerzystów.

rowerowaszkola.pl/materialy.php?dzial=3
Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni.
Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matołek, Monika, Ewellka, Uthark, Krzyś, MARCINHD, ORZEŁ
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.200 s.