Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek w Radzyniu Chełmińskim


            Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim (niem. Rheden) - czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny.
 
Do dzisiaj częściowo zachowało się skrzydło południowe z kaplicą (bez sklepienia), fasada w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, przyległa do niego część skrzydła wschodniego, partie murów pozostałych skrzydeł oraz piwnice. Z przedzamcza zachowały się prawie w całości dolne partie murów południowego i zachodniego. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym. Jest możliwość wejścia na obie narożne wieże, z których roztacza się rozległy widok na okolicę. W piwnicach znajdują się wystawy m. in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.
 
Na terenie zamku kręcone były sceny do filmu "Pan Samochodzik i templariusze"
 
Źródło: Wikipedia
 
Więcej informacji o zamku:
 
Zamki polskie
Zamki i warownie
 
Propozycja dojazdu rowerem:


GRUDZIĄDZ - LINARCZYK - PIASKI - TURZNICE - DĘBIENIEC - ZIELNOWO - RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

Propozycja trasy powrotnej bez deptania własnych śladów:

W Radzyniu kierujemy się główną drogą na Grudziądz. Po około kilometrze, skręcamy w drogę przy stacji benzynowej w prawo - ZAKRZEWO - MEŁNO - GRUTA (prawie, bo przed Grutą odbijamy w lewo na Annowo, Nicwałd) - ANNOWO - NICWAŁD - WIELKIE LNISKA - GRUDZIĄDZ

Orientacyjna mapka
 
Kilka fotek z rajdu rowerowego

Pozdrawiam rowerowo