Antyrowerowa sygnalizacja świetlna wkracza do Grudziądza

Antyrowerowa sygnalizacja świetlna
wkracza do Grudziądza

            Kolejnym ważnym problemem, z którym będzie musiało zmierzyć się nasze Stowarzyszenie Rowerowy Grudziądz, jako organizacja reprezentująca interes grudziądzkich rowerzystów, jest pojawianie się na skrzyżowaniach sygnalizacji świetlnych, które w sposób oczywisty dyskryminują rowerzystów. Takie wrogie ruchowi rowerowemu sygnalizatory mamy już na przejeździe przez ul. Hallera, wzdłuż ul. Solidarności, a obecnie powstają w ciągu Chełmińskiej na przejeździe przez Kraszewskiego. Planuje się również takowe sygnalizacje zamontować w ciągu nowo budowanej ul. Konstytucji 3 Maja.

Jeśli pozwolimy na to teraz, takie rozwiązania mogą przyjąć się na dobre i problem się rozrośnie, a transport rowerowy straci na wartości Frown

Jak to działa - w telegraficznym skrócie:

 Rowerzysta podjeżdża do przejazdu i zawsze ma CZERWONE (chyba, że trafił akurat na zielone, wywołane przez poprzedniego rowerzystę). Musi więc wcisnąć guzik i poczekać.
 Jeśli w czasie naciśnięcia guzika na jezdni równoległej samochody mają ZIELONE i jadą sobie w tym samym co my kierunku, to rowerzyści i tak mają CZERWONE i stoją, pomimo, że ich kierunek jest wolny.
 Jeśli w tym samym czasie samochody jadące w takim samym co nasz kierunku mają CZERWONE, a za chwilę włączy im się ZIELONE, samochody pojadą, a rowerzyści nadal będą stać, mając CZERWONE.
 Dzieje się tak dlatego, że światło ZIELONE dla rowerzystów zapali się dopiero w następnym CYKLU sygnalizacji.
 Gdyby więc w tym samym kierunku rowerzysta jechał jezdnią, zamiast rowerową drogą, już dawno opuściłby skrzyżowanie i jechał dalej, zamiast stać, tracąc czas i wdychając toksyczne spaliny.

TAKA SYGNALIZACJA JEST NIEZGODNA Z PRAWEM, ALE W POLSCE POWSZECHNIE STOSOWANA! SYGNALIZACJA Z PRZYCISKIEM ZGODNIE Z PRAWEM MOŻE BYĆ STOSOWANA JEDYNIE DLA PIESZYCH!

Stowarzyszenie Rowerowy Grudziądz nie zgadza się na dyskryminację rowerzystów na skrzyżowaniach i podejmie w tej kwestii odpowiednie działania! A Czy Wy również mówicie NIE dla wprowadzania takich rozwiązań do Grudziądza?

z rowerowym pozdrowieniem
matołek

Zaloguj się aby skomentować
Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 9 ).