Bezpieczny rowerzysta - lusterko wsteczne

Bezpieczny rowerzysta
- lusterko wsteczne -

         Osobiście z lusterkiem jeżdżę od dobrych lat kilku i strasznie się z nim zaprzyjaźniłemSmile W miejskiej dżungli pokonuję rowerem codziennie wiele kilometrów. Miewam różne akcje-sytuacje i wariacjeWink Mam się za doświadczonego rowerzystę miejskiego, ale jak każdy miewam swoje słabości. Zdaję sobie także sprawę z mnogości i nieprzewidywalności sytuacji, jakich dostarcza nam ruch drogowy.  
Dawno już doszedłem do przekonania, że lusterko, to wciąż bardzo niedoceniane narzędzie poprawiające bezpieczeństwo rowerzysty jako uczestnika ruchu na drodze publicznej. Dlatego właśnie postanowiłem podzielić się tym z Wami i sprowokować dyskusję w której być może poznam Wasze na ten temat poglądy.

 Czy lusterko jest obowiązkowe?

 Nie, ale warto je mieć, zwłaszcza w ruchu miejskimSmile

 Co daje lusterko?

 Przede wszystkim stały dostęp do obrazu za moimi plecami. Dzięki temu wiem na przykład kiedy zbliża się samochód, czy mogę bezpiecznie skręcić w lewo, albo kiedy i w jakiej odległości mnie ktoś wyprzedzi. Mogę też w razie potrzeby zapobiec wyprzedzaniu mnie w odpowiednim momencie, np. tuż przez zakrętem.
 Brak efektu kiwania się podczas oglądania do tyłu. Większość rowerzystów podczas obracania się do tyłu traci na chwilę równowagę i odbija to w prawo, to w lewo, co jest przyczyną wielu groźnych sytuacji i niepotrzebnego stresu rowerzysty i kierowców.
 Przy jeździe w grupie, również turystycznie, kontrolę nad dostosowaniem tempa do reszty grupy bez ciągłego obracania się.
 Nieodzowną pomoc, kiedy wpadnie nam do oka jakiś owadSmile

 Nie mam miejsca na kierownicy...

 Nic nie szkodzi. Obecnie bardzo popularne są lusterka z systemem montażu do wewnątrz rury kierownicy, ale również na ramę czy widelec. Ostatecznie można też zaopatrzyć się w lusterko montowane na kaskSmile

 Nie chcę szpecić roweru...

 A na gusta rady nie ma, ale warto dodać, że obecnie rynek jest bogaty w lusterka i lustereczka, które mogą być całkiem stylowym i nowoczesnym dodatkiem do naszego bajkaSmile

 

A Wy co uważacie? Jakie są Wasze opinie, doświadczenia w tym temacie?

z rowerowym pozdrowieniem
Matołek

 


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 10 ).
Opublikowano: 2014/11/14 14:28 przez Uthark #20245
Uthark Avatar
Jeszcze przy składaku miałem lusterko. Jak w tym roku kupowałem nowy rower córce, to razem z rowerem kupiłem od razu lusterko. Jak kiedyś jechałem czyimś rowerem, niewyposażonym w lusterko, to nie czułem się bezpiecznie, wyraźnie czegoś brakowało.

Uważam, że w mediach zdecydowanie za mało miejsca poświęca się lusterkom wstecznym przy rowerze, które mogą mocno poprawić bezpieczeństwo rowerzysty, szczególnie podczas manewru skrętu w lewo. Widać jednak, że coraz więcej rowerzystów ma rower wyposażony w lusterko.
Opublikowano: 2014/11/13 06:33 przez chunk #20212
chunk Avatar
Mam, używam i nie przestanę jeździć z lusterkiem ;) no i polecam zaopatrzyć się w taki gadżet :)
Opublikowano: 2014/11/12 22:33 przez Kama #20211
Kama Avatar
schabik napisał:
A ja kupuje lusterko już ze dwa sezony i jakoś do sklepu daleko :whistle: ale kopnę się w końcu w d**ę i pójdę kupić ;)
Schabik...to kopnijmy się w ... :whistle: :whistle: :whistle: wzajemnie i udajmy się do sklepu po zwierciadełko :woohoo: :silly: :woohoo:
...też się wybieram i jakoś nie po drodze,a to może jakaś motywacja będzie ;) :evil: